Neverbalinė komunikacija: kūno kalbos skaitymas
29 % žmonių naują informaciją priima ir mokosi matydami (vadinamieji vizualikai), 34 % mokosi klausydami (auditorikai), o 37 % – per judesį ir lytėjimą (kinestetikai).
Bendraudamas su kitais, žmogus nesąmoningai nuolat siunčia ir gauna bežodžius signalus. Visi neverbalinis elgesys – žmogaus gestai, jo laikysena, balso tonas, akių kontaktas – siunčia stiprią žinią. Ji gali raminti, kurti pasitikėjimą, traukti kitus prie žmogaus, žeisti, klaidinti arba sumenkinti kito pastangas. Nustojus kalbėti, šios žinutės anaiptol nesiliauja. Net kai žmogus tyli, neverbalinis bendravimas ir toliau vyksta.
Gerindamas neverbalinės komunikacijos supratimą ir įgūdžius, kiekvienas gali išreikšti tai, ką iš tikrųjų mano, lengviau užmegzti ryšius ir palaikyti tvirtesnius bei naudingesnius santykius. Raktas į nuoseklią neverbalinę komunikaciją yra gebėjimų valdyti stresą ir atpažinti emocijas ugdymas.
Kaip skaityti kūno kalbą
Pasak žinomo Lietuvos edukologo prof. Leono Jovaišos, bežodis bendravimas yra ne kas kita, kaip keitimasis medžiaga, veiksmų informacija, gestais, veido mimika, jausmų raiška ir pan. Tačiau tam, kad būtų išvengta klaidų, reikia mokėti teisingai šifruoti šią informaciją.
Štai keletas patarimų, kaip geriau skaityti kitų siunčiamus neverbalinius signalus:
- Atkreipkite dėmesį į neatitikimus. Neverbalinė komunikacija turėtų sustiprinti tai, kas sakoma. Galbūt žmogus sako viena, bet jo kūno kalba rodo ką kita?
- Neverbalinės komunikacijos signalus vertinkite kaip visumą. Įvertinkite visus gaunamus neverbalinius signalus – ar jie atitinka žodžiais perteikiamą esmę?
- Palaikantys ženklai. Atkreipkite dėmesį į komunikacijos trukmę, tempą, toną, intonacijas, supratimą ir pritarimą reiškiančius garsus.
- Pasitikėkite instinktais. Neignoruokite jausmų. Jei giliai pasąmonėje jaučiate, kad kitas žmogus nesąžiningas, ieškokite užuominų, bylojančių apie neatitikimus tarp jo žodinės ir nežodinės raiškos.
PRAKTINĖ UŽDUOTIS
Pavadinimas: Gimtadienio eilė
Tikslas: praktikuoti neverbalinio bendravimo įgūdžius, mokyti bendrauti kūno kalba.
Ugdomi įgūdžiai: neverbalinės komunikacijos įgūdžiai, kūno kalbos skaitymas.
Minimalus žmonių skaičius: idealu – 8–12 dalyvių.
Trukmė: 10–15 minučių.
Minimalus instruktorių skaičius: 1.
Instruktoriaus vaidmuo: paaiškinti, ką reikia daryti.
Kiti reikalavimai: atvira erdvė.
Trumpas aprašymas: grupės nariai stovi išsirikiavę į eilę vienas šalia kito. Jiems duodama užduotis išsirikiuoti į eilę pagal savo gimimo mėnesį ir dieną be jokių kalbų. Jei kuris pradeda kalbėti, užduoti visa grupė privalo pradėti nuo pradžių. Užduotį galima pasunkinti, keliems dalyviams užrišant akis.
Nuorodos
- Teresevičienė, M. Oldroyd, D., Gedvilienė, G. (2004). Suaugusiųjų mokymasis. Andragogikos didaktikos pagrindai. Kaunas: VDU.
- Pease, A. (2003). Body language.