Daiktų internetas (IoT)

Daiktų internetas – tai tarpusavyje sujungti įrenginiai, kurie yra išmanūs tiek, kad gali dalytis informacija su mumis, debesyje veikiančiomis programomis ir vienas su kitu.

Išmanieji įrenginiai arba „sujungtieji įrenginiai“, kaip jie paprastai vadinami, yra suprojektuoti taip, kad fiksuoja ir naudoja kiekvieną duomenų bitą, kuriuo tik dalijatės ar naudojate kasdieniame gyvenime. Šie įrenginiai minėtus duomenis naudoja kasdien bendraudami su jumis ir atlikdami pavestas užduotis.

Daiktų internetas (IoT) yra tarpusavyje susijusių skaičiavimo prietaisų, mechaninių ir skaitmeninių mašinų, objektų, gyvūnų ar žmonių sistema, kuriai suteikiami unikalūs identifikatoriai ir galimybė perduoti duomenis tinkle, nereikalaujanti žmogus-žmogus ar žmogus-kompiuteris sąveikos.

Ši naujoji ryšio mada peržengia nešiojamųjų kompiuterių ir išmaniųjų telefonų ribas – ji nukreipta į susijungusius tarpusavyje automobilius ir nešiojamuosius daiktus, išmaniuosius namus ir miestus, susijungusias sveikatos priežiūros paslaugas. Iš esmės, tai ištisas gyvenimas susijungus.

Tarpusavyje sujungti prietaisai padės sumažinti atotrūkį tarp fizinio ir skaitmeninio pasaulio, pagerindami gyvenimo, visuomenės ir įvairių pramonės šakų kokybę bei produktyvumą. Išmanieji namai – bene labiausiai laukiama IoT funkcija, ir prekės ženklai jau konkuruoja su išmaniaisiais prietaisais.

Antroji pagal populiarumą internete tendencija – dėvimieji daiktai. Pristačius išmaniąją apyrankę „Apple Watch“ ir paskui ją pasipylus įvairiems kitiems įrenginiams, tampame susijungusio pasaulio gyventojais.

 

10 realaus pasaulio prietaisų, naudojamų daiktų internete (IoT) – paaiškinimai vaizdo įrašuose

Taikymas
Paaiškinimas
Vaizdo įrašo nuoroda
1. Išmanieji namai
Išmaniųjų namų sėkmė – tikra gyvenamųjų patalpų revoliucija. Prognozuojama, kad išmanieji namai taps tokie pat įprasti, kaip išmanieji telefonai. Žadama, kad išmaniųjų namų produktai padės sutaupyti laiko, energijos ir pinigų.
2. Dėvimieji daiktai
Dėvimieji prietaisai turi įdiegtus jutiklius ir programėles, kurios renka duomenis ir informaciją apie vartotojus. Vėliau šie duomenys apdorojami, kad būtų galima gauti esminių įžvalgų apie vartotoją. Prietaisai iš esmės atitinka sveikos gyvensenos, fizinio aktyvumo ir pramogų industrijos keliamus reikalavimus. Būtina daiktų interneto technologijos sąlyga – tam, kad būtų patogūs dėvėti, prietaisai turi būti itin efektyvūs energijos vartojimo požiūriu arba ypač mažo galingumo ir kuo mažesnio dydžio.
3. Sujungtieji automobiliai
Automobilinės skaitmeninės technologijos ilgą laiką buvo skirtos transporto priemonių vidinėms funkcijoms optimizuoti. Dabar vis didesnis dėmesys skiriamas pačių automobilių patirčiai pagerinti. Sujungtasis automobilis yra tokia transporto priemonė, kuri pati gali optimizuoti savo eksploataciją, priežiūrą ir keleivių patogumą, naudodama jutiklius ir interneto ryšį. Prie sujungtųjų automobilių sprendimų pluša dauguma didžiųjų automobilių gamintojų, taip pat kai kurie drąsūs startuoliai. Pagrindiniai prekių ženklai, tokie kaip „Tesla“, BMW, „Apple“, „Google“, siekia tikro automobilių pramonės perversmo.
4. Pramoninis internetas
Pramoninis internetas – kylanti mada pramonės sektoriuje, dar vadinama pramoniniu daiktų internetu (IIoT). Tobuloms mašinoms kurti pramonės inžinerijoje jau naudojami jutikliai, programinė įranga ir analizuojami didžieji duomenys. Pasak „GE Electric“ generalinio direktoriaus Jeffo Immelto, „IIoT“ yra „gražus, pageidaujamas ir tinkamas investuoti“ turtas. Vyraujanti IIoT filosofija skelbia, kad išmaniosios mašinos yra tikslesnės ir nuoseklesnės nei žmonės, nes bendrauja apsikeisdamos duomenimis. Būtent šie duomenys gali padėti įmonėms greičiau pašalinti neefektyvius sprendimus ir kitas problemas. IIoT būdingas didelis kokybės kontrolės ir tvarumo potencialas. Prekių sekimo programos, tiekėjų ir mažmenininkų keitimasis informacija apie atsargas realiuoju laiku, automatizuotas pristatymas didina tiekimo grandinės efektyvumą. Pasak GE, gerėjant pramonės produktyvumui, per ateinančius 15 metų visame pasaulyje bus sukurta nuo 10 iki 15 trilijonų JAV dolerių BVP.
5. Išmanieji miestai
Išmanusis miestas – dar viena galinga dirbtinio intelekto (DI) pritaikymo sritis, kelianti pasaulio gyventojų susidomėjimą. Pažangusis stebėjimas, automatizuotasis transportavimas, išmanesnės energijos valdymo sistemos, vandens paskirstymas, miesto saugumas ir aplinkos stebėsena – tai tik keli pavyzdžiai, kaip internetinės priemonės gali būti pritaikytos išmaniesiems miestams. DI išspręs pagrindines problemas, su kuriomis susiduria miestuose gyvenantys žmonės: pvz., tarša, eismo spūstys, energijos trūkumas ir kt. Tai ir tokie produktai kaip korinio ryšio pagrindu veikiančios šiukšliadėžės „Smart Belly“, kurios pačios pasiunčia įspėjimus savivaldybės tarnyboms, kai ateina laikas jas ištuštinti. Įdiegus jutiklius ir naudojantis žiniatinklio programomis, galima rasti nemokamų automobilių stovėjimo vietų visame mieste. Kalbant apie elektros perdavimo sistemas, jutikliai gali aptikti skaitiklių rodmenų klastojimą, bendruosius gedimus ir bet kokias kitas instaliacijos problemas.
6. IoT žemės ūkyje
Nuolat didėjant pasaulio gyventojų skaičiui, didėja ir maisto paklausa. Vyriausybės padeda ūkininkams pritaikyti pažangias technologijas ir mokslo tyrimų pasiekimus, kad tik būtų įmanoma padidinti maisto gamybą. Išmanusis ūkininkavimas yra viena iš sparčiausiai augančių IoT sričių. Geresnei investicinei grąžai gauti ūkininkai naudojasi įžvalgomis, gaunamomis iš surinktų duomenų. Dirvožemio drėgmės ir maistinių medžiagų kiekio matavimas, augalams laistyti naudojamo vandens kontrolė, trąšų kiekio nustatymas – tai tik keletas paprastų būdų, kaip gali būti naudojamas daiktų internetas.
7. Išmanioji mažmeninė prekyba
Daiktų interneto potencialas mažmeninės prekybos sektoriuje yra didžiulis. IoT suteikia galimybę mažmenininkams susisiekti su klientais, kad šių patirtis parduotuvėje taptų dar geresnė. Išmanieji telefonai leidžia mažmenininkams palaikyti ryšį su klientais net ir ne parduotuvėje. Sąveika per išmaniuosius telefonus ir technologija „Beacon“ gali padėti mažmenininkams geriau aptarnauti vartotojus. Taip pat galima sekti vartotojų kelius per parduotuvę ir pagerinti parduotuvės išplanavimą, pateikti aukščiausios kokybės produktus intensyvaus eismo vietose.
8. Išmanioji energetika
Ateities elektros tinklai bus ne tik pakankamai protingi, bet ir labai patikimi. Išmaniojo tinklo koncepcija šiuo metu populiarėja visame pasaulyje. Pagrindinė išmaniųjų tinklų idėja –automatizuotai rinkti duomenis ir analizuoti elektros vartotojų bei tiekėjų elgesį, siekiant pagerinti elektros energijos vartojimo efektyvumą ir ekonomiškumą. Išmanieji tinklai taip pat galės greičiau aptikti elektros energijos tiekimo šaltinius kiekviename namų ūkyje, pavyzdžiui, namų saulės baterijoje – tai leis operatyviau skirstyti energiją.
9. IoT sveikatos apsaugoje
Sujungtoji sveikatos priežiūra – miegantis daiktų interneto programų milžinas. Sujungtosios sveikatos priežiūros sistemos ir išmaniųjų medicinos prietaisų koncepcijos potencialas – didžiulis, naudingas ne tik įmonėms, bet ir apskritai žmonių gerovei. Tyrimai rodo, kad artimiausiais metais IoT įsigalės sveikatos priežiūros srityje. IoT tikslas – suteikti žmonėms galimybę gyventi sveikiau, dėvint sujungtuosius prietaisus. Surinkti duomenys padės individualiai nustatyti asmens sveikatos būklę ir pateiks jam asmeniškai pritaikytas profilaktikos strategijas.
10. IoT paukštininkystei ir ūkininkavimui
Gyvulių stebėjimą siekiama pritaikyti veisimo ir išlaidų taupymo reikmėms. Naudodamiesi IoT programomis, ūkininkai renka duomenis apie galvijų sveikatą ir savijautą, tad anksti sužino apie pasiligojusį gyvūną, gali jį izoliuoti ir padėti išvengti ligos plitimo visoje fermoje. Surinkti duomenys padeda padidinti ir naminių paukščių produkcijos kiekį.