Darbo paieška, neviešinami darbai ir dalykinė tinklaveika
Viena iš užduočių, su kuria teks susidurti norint rasti darbą, bus jo paieška. Regis, tai savaime suprantama, tačiau daugelis neįsisąmonina, jog darbo paieška taip pat yra darbas. Norint pasiekti gerų rezultatų, pirmiausia reikės tinkamai paruošti namų darbus. Tam prireiks laiko, pastangų, pažinčių ir organizuotumo.
Darbo rinka – specifinė, ją sudaro du pagrindiniai kintamieji:
Pasiūla – darbuotojai siūlosi dirbti mainais už atlyginimą ir
Paklausa – visos laisvos darbo vietos, kurias įmonės siūlo darbuotojams.
Kaip jau sužinojome anksčiau, darbo ieškantis asmuo turi išmanyti ir planuoti visą procesą, kitaip praras laiką ir palankias galimybes. Taigi, ieškantis darbo pirmiausia reikia nuodugniai peržiūrėti asmeninius ir profesinius įgūdžius bei žinias:
- Asmeninės savybės gali nulemti, jog asmuo taps itin geidžiamas darbo rinkoje. Svarbu pasitikėti savimi, rodyti motyvaciją, entuziazmą dirbti ir pan.;
- Profesiniai įgūdžiai – juos sudaro visi turimi išsilavinimo pažymėjimai, mokslo laipsniai, išklausyti kursai, mokamos kalbos, kompiuteriniai įgūdžiai;
- Darbo sąlygos yra visa tai, ką darbdavys gali pasiūlyti: pamaininis darbas, galimybė keliauti, atlyginimas ir pan. Darbuotojui lieka teisė rinktis.
Kai asmeninių ir profesinių įgūdžių revizija jau atlikta, metas išsikelti profesinį tikslą – tokį, kuris yra pasiekiamas ir įtikinamas, ir suplanuoti darbo paieškos procesą.
Kad darbo paieškos būtų veiksmingos, jos turi būti aktyvios. Darbo ieškančiam asmeniui būtina susiplanuoti, kaip jis tai darys ir apgalvoti, kokių išteklių jam reikės, pavyzdžiui:
- Darbdavių sąrašas, kuriame pasižymima, kur jau apsilankyta, kur dar ketinama apsilankyti, taip pat kokių rezultatų pavyko pasiekti ir ar verta prašytis į tą vietą dar kartą;
- Gatvių ir (ar) miesto žemėlapis;
- Darbotvarkė, kaip vyks darbo paieška;
- Kompiuteris gyvenimo aprašymams ir kitiems dokumentams rašyti.
Kokių darbo paieškos metodų bus laikomasi, priklauso nuo to, kaip skubiai reikia įsidarbinti, kokiais informaciniais ištekliais disponuojama, nuo judumo galimybių ir to, kiek asmuo reiklus rinkdamasis įmones, kuriose norėtų dirbti.
Štai keli galimi darbo paieškos būdai:
1. Kandidatavimas savarankiškai: asmuo pats pasirenka įmones, kuriose norėtų dirbti, ir pasiūlo savo paslaugas. Šis metodas reikalauja iniciatyvumo, ryžtingumo ir aukštos savivertės.
Kandidatuojant savarankiškai, prisistatyti darbdaviui galima taip:
– Asmeniškai, tiesiog atėjus į įmonę ir paprašius pokalbio su asmeniu, atsakingu už personalo atranką;
– Telefonu – toks būdas greitesnis, tačiau pokalbis bus šaltesnis, o tiesiogiai pasikalbėti su personalo atrankos specialistu gali būti sunku;
– Klasikiniu paštu, nusiunčiant laišką su prašymu apsvarstyti kandidatūrą, kai ateityje bus ieškoma darbuotojų;
– Internetu, nusiunčiant elektroniniu paštu motyvacinį laišką ir gyvenimo aprašymą.
2. Paieška per darbo skelbimus spaudoje. Atsižvelgiant į skelbime nurodytas komunikavimo priemones, gyvenimo aprašymas turi būti siunčiamas klasikiniu arba el. paštu.
3. Asmeninio skelbimo publikavimas spaudoje, skelbimų lentose, žurnaluose ir kt. Tai patogus būdas aiškiai nurodyti pageidaujamą veiklos sritį ir kiek laiko tokiam darbui norima skirti. Labai svarbu pridėti kontaktinį telefono numerį!
4. Dalyvavimas atvirame konkurse. Pareigoms viešajame sektoriuje užimti paprastai skelbiami konkursai. Kvietimų juose dalyvauti galima rasti oficialiuose biuleteniuose ir interneto svetainėse.
5. Registracija užimtumo / įdarbinimo tarnybose, laikinojo įdarbinimo agentūrose, profesinėse sąjungose, asociacijose, verslo įmonėse, organizacijose ir bendrovėse, turinčiose personalo tarnybas.