Elektroninis paštas

Elektroninis paštas (e. paštas arba el. paštas, angl. email arba e-mail) – tai būdas keistis pranešimais („paštu“), naudojant elektroninius prietaisus. Jis panašus į klasikinį paštą, tačiau turi keletą esminių skirtumų.

Pavyzdžiui, siunčiant klasikiniu paštu, nurodomas gavėjo vardas ir pavardė, gatvė, adresas, miestas, rajonas ar provincija ir pašto kodas. El. laiškai internetu pristatomi elektroniniu būdu. El. laiške yra vartotojo vardas, simbolis @ (eta, angliškai at) ir el. pašto teikėjo domenas. Norint sukurti unikalų el. pašto adresą, į vartotojo vardus dažnai įterpiami numeriai ir sutrumpintos vardo versijos. Paprastai jie atrodo taip: emarosa82@gmail.com.

Kai kam nors siunčiate el. laišką, jis beveik akimirksniu atkeliauja ir laukia „gautųjų“ aplanke, kol gavėjas jį perskaitys. Siunčiant el. paštu, galima pridėti nuotraukų. Tačiau prieš pradedant gilintis į šią informaciją, pirmiau svarbu išsiaiškinti, kaip sukurti el. pašto paskyrą.

Norint pradėti siųsti el. laiškus, reikia unikalaus el. pašto adreso. Tam reikia užsiregistruoti savo asmeninę paskyrą el. pašto paslaugų teikėjo svetainėje. Galima rinktis iš įvairių paslaugų teikėjų: „Yahoo“, „Gmail“, „Hotmail“, „Outlook“, GMX ir t. t.

Paslaugos teikėjo pasirinkimas priklauso nuo kiekvieno asmens pageidavimų ir poreikių. Pavyzdžiui, jei reikia didelės talpos el. pašto dėžutės ir paprastumo, „Gmail“ – puikus pasirinkimas. Jei reikia tiesiog paprastos el. pašto programos, kad būtų galima siųsti ir gauti laiškus, neapsikraunant įvairiomis papildomomis funkcijomis, verta rinktis „Yahoo“. Informacijos apie kiekvieną paslaugų teikėją galite gauti, įvedę jo pavadinimą paieškos sistemos paieškos laukelyje ir palyginę gautus rezultatus.

Kadangi 2020 m. populiariausias el. pašto paslaugų teikėjas yra „Gmail“, pasiaiškinsime, kaip sukurti būtent „Gmail“ paskyrą. Turėtina omenyje, kad ši el. pašto kūrimo metodika gali būti taikoma beveik visiems paslaugų teikėjams.

1 žingsnis. Įveskite paieškos sistemoje www.gmail.com, ir pateksite į šį puslapį.

Apatiniame kairiajame kampe spustelėkite „Sukurti paskyrą“ (angl. Create account), ir pasirodys štai toks puslapis:

 

„Google“ prisijungimo forma

 

„Google“ paskyros kūrimo forma

Įrašykite savo vardą, pavardę, vartotojo vardą ir slaptažodį. Stenkitės pasirinkti tinkamą slaptažodį – tokį, kurį būtų sunkoka atspėti. Pavyzdžiui, venkite savo gimimo datos, kadangi jūsų šeimos nariai, draugai ar pažįstami gali ją žinoti ir lengvai prisijungti prie jūsų privataus susirašinėjimo. Stiprus ir patikimas slaptažodis turėtų būti sudarytas iš įvairių raidžių, skaičių ir ženklų kombinacijos. Susikūrę paskyrą, galėsite prisijungti prie „Gmail“ sąsajos.

 

„Gmail“ pagrindinis puslapis

Kaip matyti, puslapis labai patogus vartotojui ir intuityvus. Norint sukurti el. laišką, pakanka spustelėti mygtuką „Sukurti“ (angl. Compose), ir apatiniame dešiniajame kampe pasirodys vienas mažesnis langas, kuriame turėsite įvesti gavėjo vardą (el. pašto adresą) ir el. laiško temą. Vieta tekstui yra po eilute „Tema“. Lango apačioje pamatysite mygtuką „Siųsti“ (angl. Send).

Viršuje yra sąvaržėlės simbolis – jį reikia spausti, norint pridėti prie el. laiško keletą failų. Spustelėjus „Įterpti jausmaženklius“ (angl. Insert emoji), prie el. laiško bus pridėta veidukų. Sukūrus el. laišką, reikia spustelėti mygtuką „Siųsti“ (angl. Send), ir el. laiškas iškeliaus norimu el. pašto adresu, taip pat bus išsaugotas pranešimų aplanke „Išsiųstieji“ (angl. Sent).

Gavus kieno nors el. laišką, jis bus rodomas gautųjų aplanke paryškintai, kaip neskaitytas pranešimas. Svarbiausi pranešimai gali būti pažymėti žvaigždute – juos bus lengviau rasti, ieškant žvaigždute pažymėtų laiškų skiltyje.