Paieškos sistemos

Paieškos sistema yra svetainė, per kurią vartotojai gali ieškoti interneto turinio, naudodami raktinius žodžius. Kiekviena paieškos sistema veikia panašiai.

Jei eisite į paieškos sistemos pagrindinį puslapį, rasite vieną langelį. Tiesiog į tą langelį įrašote viską, ko norite ieškoti. Paieškos sistemos yra puikus būdas rasti rūpimos informacijos internete. Atidžiai ieškodami galite rasti patikimos ir teisingos informacijos. Turint omenyje internete prieinamo turinio įvairovę ir didžiulį informacijos kiekį, rasti tinkamos informacijos gali būti ypač sudėtinga.

Raktiniai paieškos žodžiai

Raktinius žodžius, vedamus į paieškos langelį, reikia gerai apgalvoti. Jie turi būti aktualūs. Pvz., norint sužinoti, kokia orų prognozė rytojui, galima įvesti raktinius žodžius „Vienos orų prognozė rytoj“, ir pasirodys aktualiausi paieškos rezultatai.

Būtina pagalvoti ir apie naudojamų raktinių žodžių skaičių. Jei naudojama per mažai raktinių žodžių, galima gauti per daug rezultatų, ir jie visi nebus svarbūs. Jei naudojama per daug raktinių žodžių, gali nebūti apskritai jokių rezultatų. Norint sukonkretinti paiešką, verta žodžių derinį paimti į kabutes – tai leis rasti tikslią frazę.

 

Paieškos pavyzdys: „Vienos orų prognozė rytoj“ (šaltinis – „Google“)

 

Jei prieš žodį pridėsite minuso simbolį (-), bus pašalinti puslapiai, kuriuose yra šis žodis. Pvz., „Romos imperatoriai -Cezaris“ ieškos puslapių, kuriuose yra „Romos“ ir „Imperatoriai“, bet ne „Cezaris“.

Kas yra URL?

Kiekviena svetainė turi savo internetinį adresą, vadinamą URL. Angliškai jis reiškia Uniform Resource Locator. Kai žiūrite puslapį žiniatinklyje, URL rodomas kaip ilgas užrašas adreso juostoje, naršyklės viršuje.

Yra dar keli paieškos internete būdai:

  1. Galima eiti tiesiai į tinklalapį, žinant tikslią jo vietą: pvz., norite aplankyti įmonės, į kurią kreipiatės dėl darbo, svetainę ir žinote tikslų jos svetainės adresą;
  2. Hiperteksto nuoroda, gaunama iš tinklalapio, pateikia gatavas asociacijas su kitais puslapiais, kuriuose, jų autorių nuomone, yra tinkamos informacijos.

 

Žymės ir hipersaitai (šaltinis – projekto autorių medžiaga)

 

Peradresavimo paslauga „Narrowcast“ gali specialiai parodyti tokius puslapius, kurie geriausiai atitinka vartotojo profilį.

Kaip žinia, „Google“ – pati garsiausia internetinė paieškos sistema pasaulyje, tačiau yra daugybė jos pakaitalų. Kai kurios šių alternatyvių paieškos sistemų yra pakankamai populiarios, tik, lyginant su „Google“, tokios neatrodo Tačiau jei nepageidaujate aukoti privatumo vardan patogumo arba turite specifinių paieškos poreikių, yra keletas alternatyvų, kurios siūlo tinkamesnį paieškos būdą. Žinodami konkrečiai užklausai tinkamiausią paieškos  sistemą, negaišite brangaus laiko naršydami po tai, ko jums nereikia. Be tinkamų įrankių galima lengvai pasimesti didžiuliame interneto pasaulyje.

 

Toliau pateikiame 15 paieškos sistemų, kurias galite išbandyti kaip „Google“ alternatyvas geresniems paieškos rezultatams gauti.

1. https://duckduckgo.com/

6. https://www.aol.com/

11. https://swisscows.com/

2. https://www.bing.com/

7. http://seznam.com/

12. https://startpage.com/

3. https://www.yahoo.com/

8. https://usearch.com/

13. https://www.ecosia.org/