Piratavimas ir kibernetinis turto prievartavimas

Įsilaužimas – tai bandymas išnaudoti kompiuterio sistemą arba kompiuteryje esantį privatų tinklą. Paprasčiau tariant, tai neteisėta prieiga prie kompiuterių tinklo apsaugos sistemų arba jų kontrolė, turint tam tikrų kėslų.

Kibernetinis turto prievartavimas apibūdinamas kaip nusikaltimas internete, kai kažkas laiko užgrobęs jūsų elektroninius failus ar verslo duomenis, mainais už juos reikalaudamas sumokėti išpirką.

 

Vaizdo įrašas: kibernetinis turto prievartavimas – https://www.youtube.com/watch?v=UNCBuFJRrYk

Neigiamus šių išpuolių finansinius padarinius gali sumažinti draudimas nuo kibernetinių rizikų. Jis ypač aktualus verslui, turinčiam didelį IT ūkį ir (ar) valdančiam dideles asmens duomenų bazes. Lietuvoje šias paslaugas teikia daug draudimo bendrovių. Pagrindinė tokio draudimo idėja ta, kad įmonėms tampant vis labiau priklausomoms nuo IT sistemų ir duomenų saugumo, o nusikaltimų skaičiui skaitmeninėje erdvėje augant, už tam tikrą įmoką galima apdrausti įmonės turtą ir civilinę atsakomybę.

Draudimo bendrovės paprastai siūlo padengti ne tik su bendrovės turto sugadinimu dėl kibernetinių atakų susijusius nuostolius, bet ir dėl įmonės saugomų trečiųjų šalių asmens duomenų nutekinimo padarytą žalą. Geriausias to pavyzdys – atvejis su Lietuvoje automobilių dalijimosi paslaugas teikiančia bendrove „City Bee“, kai buvo pagrobti 110 tūkst. vartotojų duomenys, daugiau žr. https://www.euronews.com/2021/02/17/thousands-of-citybee-users-have-their-personal-data-leaked-online).  

 

Daugiau apie draudimą nuo kibernetinių rizikų: https://youtu.be/F7mYEm-kx-Q (įrašas lietuvių k.)