Pristatymo įgūdžiai

Pristatymas, dar vadinamas prezentacija, yra tam tikra komunikacijos forma, kai auditorijai stengiamės perteikti savo žinias, įsitikinimus, vertinimus konkrečia tema ir (ar) pateikiame duomenų analizės ar tyrimo rezultatus ir pan. Pristatymo įgūdžių gali reikėti įvairiose situacijose: tiek kalbantis su nedidele grupe, tiek kreipiantis į didelę auditoriją ar susirinkimo dalyvius.

Pristatymo tikslai ir pateikimas gali skirtis. Pavyzdžiui, pristatymas gali būti kaip žodinis pranešimas arba pranešimas naudojant daugialypę terpę (multimediją) su vaizdo ar garso įrašais, kaip „PowerPoint“ skaidrių pateiktis, mokymai ar paskaita (Chapman, 2020).

Todėl pristatymo įgūdžiai būtini norint veiksmingai ir efektyviai pateikti pristatymą įvairių tipų auditorijoms. Šiems įgūdžiams būdingi įvairiopi aspektai, pvz., techninis (skaidrių formatas (jei tokių yra), neverbalinis (kūno kalba) arba paties pristatymo struktūra (UBC Wiki, 2020).

Įvadinis vaizdo įrašas anglų kalba apie pristatymo įgūdžius: 5 dalykai, kuriuos kiekvienas pranešėjas turi žinoti apie žmones, 2012 m.

Prieš pradedant rengti pristatymo medžiagą, reikia pasirinkti keletą pagrindinių faktų, kuriais bus grindžiama pagrindinė pristatymo mintis. Šie faktai padės tinkamai susidėlioti turinį ir apsispręsti, koks būdas labiausiai tinka išreikšti save.

  1. Tikslas: pristatymo tikslas. Pavyzdžiui, mokyti, skatinti arba informuoti.
  2. Auditorija: būtina žinoti auditorijos dydį, vidutinį amžių, lytį, pristatymo temos išmanymą ir kt.
  3. Vieta: būtina turėti informacijos apie renginio vietą, joje esančią įrangą, apšvietimą (jei reikia naudoti vaizdo priemones), taip pat galimus trikdžius.
  4. Laikas: pasirinkite tinkamą laiką, atsižvelgdami į tokius žmonių poreikius kaip maistas, pertraukėlės, interaktyvios veiklos dėmesiui išlaikyti ir pan.
  5. Pristatymo trukmė ir tikimybė, kad galutinę medžiagą reikės pateikti iš anksto.

Kai tenka ruoštis pristatymui, daugelis žmonių jaučiasi kiek išsigandę ar sunerimę. Pasiruošimas ir praktika – tai du veiksniai, padedantys ženkliai sumažinti streso lygį (Chapman, 2020). Daugiau patarimų, padėsiančių patobulinti pristatymo įgūdžius, pateikiama toliau (iš 9 Tips for Improving Your Presentation Skills For Your Next Meeting, 2021; Kim, 2020):

Gebėjimas tinkamai pateikti savo idėjas – be galo svarbus tiek profesiniame, tiek asmeniniame gyvenime. Viešojo kalbėjimo įgūdžiai svarbūs daugelyje profesinių sričių, tokių kaip pardavimai ir rinkodara, mokymai ar paskaitų vedimas (Chapman, 2020). Be to, gebėjimas rengti įtikinamus pristatymus suteikia pasitikėjimo savimi, padeda tobulėti ir palaikyti gerus tarpusavio santykius. Visada atminkite, kad gebėjimas pateikti informaciją yra įgūdis, todėl jį gali išsiugdyti kiekvienas. Taigi, treniruokitės toliau!

PRAKTINĖ UŽDUOTIS


Pavadinimas:
Pabaikite pasakojimą

Tikslas: supažindinti dalyvius su viešuoju kalbėjimu ir aktyviu klausymu. Taip jiems suteikiama galimybė pasipraktikuoti kai kuriuos pirmiau išdėstytus patarimus, kurių reikia rengiant pristatymą: pavyzdžiui, palaikyti akių kontaktą, dirbti su pauzėmis, naudoti pasitikinčią kūno kalbą, matyti kitus kalbant prieš auditoriją, stebėti auditorijos reakcijas ir priimti savo baimes.

Ugdomi įgūdžiai: viešasis kalbėjimas, aktyvus klausymas, pristatymo įgūdžiai, kūrybiškumas.

Minimalus grupės dydis: 5–10 žmonių (gali būti daugiau, bet negali būti mažiau).

Trukmė: priklauso nuo dalyvių skaičiaus.

Minimalus instruktorių skaičius:  1.

Kiti reikalavimai: tuščias atviras plotas ant grindų, kad dalyviai galėtų susėsti ratu, ir prietaisas, skaičiuojantis kiekvienam dalyviui kalbėti skirtą laiką.

Trumpas aprašymas:

Dalyviai susėda ratu iš 5–10 žmonių (jų gali būti ir daugiau). Vienas jų atsistoja ir pasakoja 30 sekundžių. Po 30 sekundžių atsistoja kitas ir tęsia pasakojimą nuo tos vietos, kurią sustojo ankstesnis dalyvis. Šis procesas kartojamas tol, kol pasisako visi dalyviai. Pastaba: tęsiant prieš tai kalbėjusiojo pasakojimą, reikia išlaikyti siužetinę liniją, t. y. pasakojimas turi išlikti prasminga. Taigi, reikia įdėmiai klausytis visų kalbančiųjų.

Užsiėmimo metu taip pat išmokstama valdyti įtampą, kylančią kalbant viešai, ir po truputį susipažįstama su kalbėjimo prieš auditoriją koncepcija.

Praktinės užduoties vaizdo įrašas anglų kalba:
https://www.youtube.com/watch?v=qImBpYxW4os&t=25s&ab_channel=CelAmade

Nuorodos

  1. (c) Copyright skillsyouneed.com 2011–2021. (2020a). Preparing for a Presentation – Presentation Skills | SkillsYouNeed.               https://www.skillsyouneed.com/present/prepare-presentation.html
  2. (c) Copyright skillsyouneed.com 2011–2021. (n.d.). What is a Presentation? – Presentation Skills | SkillsYouNeed.. https://www.skillsyouneed.com/present/what-is-a-presentation.html
  3. 5 Things Every Presenter Needs To Know About People. (2012, June 18). [Video]. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=WJUblvGfW6w&ab_channel=SusanWeinschenk
  4. 9 Tips for Improving Your Presentation Skills For Your Next Meeting. (2021, January 12). Venngage. https://venngage.com/blog/presentation-skills/
  5. Chapman, A. (2020). Presentation Skills and Techniques. https://www.businessballs.com/communication-skills/presentation-skills-and-techniques/
  6. Kim, L. (2020, March 5). 20 Ways to Improve Your Presentation Skills. WordStream. https://www.wordstream.com/blog/ws/2014/11/19/how-to-improve-presentation-skills
  7. Presentation Skills – UBC Wiki. (2020)                    https://wiki.ubc.ca/Presentation_Skills