Skaitmeninės informacijos kūrimas kaip mokymosi procesas

Bet kokio formato informacija yra sukurta pranešimui perduoti ir skirta dalintis bei platinti pasirinktu būdu. Esama įvairių nuolat pasikartojančių informacijos tyrimo, kūrimo, tikslinimo ir dalijimosi procesų, todėl pats informacijos kūrimo, naudojimo ir platinimo procesas yra didelė nuolatinio mokymosi proceso dalis.

Švietimo metodas mokymasis dirbant – itin tinkamas skaitmeninio raštingumo įgūdžiams tobulinti. Įrankių ir programinės įrangos asortimentas – labai plataus, paruoštas naudoti bet kokio lygio besimokantiesiems, kai siekiama konkrečių tikslų ir apibrėžtų rezultatų. Šiuo metu skaitmeninio pasaulio įrankiai ir priemonės prieinami bet kurioje šalyje, dauguma kalbų ir yra labai pigūs arba visiškai nieko nekainuoja. Tai leidžia visiems palyginti lengvai įgyti skaitmeninių įgūdžių. Norint tiksliai sudėlioti ugdymo procesą, lektoriui belieka pasirinkti tinkamą mokymo programą.

Štai kad ir bene geriausias aktyvaus įsitraukimo pavyzdys – tinklalapio kūrimas. Kad galėtų sukurti svetainę, asmeniui būtinos pagrindinės žinios ir kompiuterio naudojimo įgūdžiai, kurie padėtų jam rasti reikalingas instrukcijas ir reikalavimus, keliamus kuriant tokį skaitmeninį išteklių. Tie pagrindiniai įgūdžiai gali būti įgyti iš anksčiau, formaliojo švietimo metu, tačiau pagilinti žinias pavyks tik atliekant praktines užduotis.

Svetainės kūrimas – sudėtinga užduotis, reikalaujanti tobulinti informacijos paieškos ir vertinimo, kaupimo, kūrimo ir platinimo įgūdžius, todėl tokios pratybos yra idealus būdas tobulinti skaitmeninius įgūdžius. Jei reikia, į interneto svetainių kūrimo pratybas galima įtraukti rinkodaros ir komunikacijos temų, kokybiškų straipsnių su interaktyviais ir papildytosios medijos priedais rašymo užduočių, interneto vartotojų elgesio ir patirties tyrimų, saugumo ir privatumo testų bei įžvalgų, kaip svetainės dizainas, struktūra ar funkcijos gali padėti pasiekti geriausių rezultatų.

Besimokantieji gali pasirinkti kurti asmeninį tinklaraštį arba paprastą elektroninės komercijos svetainę – tai leis jiems įgyti reikiamų įgūdžių tokiose srityse kaip finansai, skaitmeninės tapatybės kūrimas, apsaugos nuo elektroninių nusikaltimų priemonės, el. parašo naudojimas ir el. valdžios paslaugos. Maža to, besimokantieji turėtų pradėti suvokti save kaip nesibaigiančio informacijos kūrimo ir vartojimo proceso dalį – toks požiūris praplečia suvokimą apie skaitmeninį raštingumą kaip visumą.

Šio projekto metodinėse skaitmeninio raštingumo ugdymo rekomendacijose siūloma naudoti praktinį internetinių svetainių kūrimo metodą, kartu duodant besimokantiesiems tam tikrų užduočių, kurios parenkamos atsižvelgiant į realius jų įgūdžius, motyvaciją bei lūkesčius.