Svetainių ir tinklaraščių kūrimas bei rinkodara

Svetainės, be abejo, yra svarbiausias interneto elementas.

Centrinis svetainės puslapis vadinamas pagrindiniu. Paprastai tai pirmasis puslapis, matomas vos užsukus į svetainę. Jis dar gali būti vadinamas pradiniu puslapiu arba rodyklės puslapiu. Nuo jo vartotojas pradeda naršyti po tolesnius svetainės puslapius (polapius, angl. subpages) – kiek ir kokių jų yra, priklauso nuo svetainės dydžio.

Atsižvelgiant į svetainės dydį, svetainės lankytojai turi galimybę prieiti prie svetainės antrinių puslapių.

Atskiriems svetainės HTML dokumentams tarpusavyje sujungti naudojami hipersaitai, arba tiesiog nuorodos (angl. links).

  1. Nuorodos, vedančios į svarbius antrinius puslapius (pvz., skyrius ar padalinius, produktų kategorijas ar reprezentacinės informacijos puslapius), paprastai naršymo metu apjungiamos ir jas galima matyti svetainės antraštėje. Nuorodos atvaizduojamos kiekviename svetainės polapyje, ne vien pagrindiniame puslapyje.
  2. Navigacija padeda vartotojui orientuotis svetainėje ir apžvelgti visą jos struktūrą.
  3. Nuorodas į kitus antrinius puslapius taip pat galima įterpti į svetainės turinio teksto ir vaizdo elementus.
  4. Puslapio apačioje esančioje paraštėje dažnai pateikiamos nuorodos į kitą susijusią informaciją, tokią kaip svetainės nuosavybė, privatumo politika, taisyklės ar įvairios teisinės nuostatos.

 

Kaip sukurti nemokamą svetainę, naudojant platformą „Wordpress“

Svarstant, kur susikurti nemokamą svetainę, naudojantis turinio valdymo sistema (angl. contenct management system, CMS), pirmuoju pasirinkimu dažniausiai tampa platforma „WordPress.com“.

Ši platforma leidžia susikurti svetainę su trečiojo lygio domenu (www.namewebsite.wordpress.com) ir suteikia 3 GB laisvos vietos.

Eikite į pagrindinį puslapį https://wordpress.com/, spustelėkite „Sukurti savo paskyrą“ (angl. Create Your account).

Vėliau atitinkamame teksto lauke nurodykite pasirinktą svetainės adresą – tai nieko nekainuos.

 

 

Tada laukelyje „Enter a name or keyword field“ įveskite pavadinimą, kurį norite matyti savo svetainės domene ir spustelėkite mygtuką „Select“, kad pasirinktumėte nemokamą variantą.

Naujai atvertame puslapyje spustelėkite mygtuką „Start with free“ ir atitinkamuose laukeliuose „Your e-mail address“ (liet. Jūsų el. pašto adresas), „Choose a username“ (liet. Pasirinkite vartotojo vardą) ir „Choose a password“ (liet. Pasirinkite slaptažodį) įveskite reikiamus duomenis.

Du kartus iš eilės spustelėkite mygtuką „Continue“ (liet. Tęsti), ir darbas baigtas!

 

Dabar paspauskite mygtuką „View site“ (liet. Peržiūrėti svetainę) ir peržiūrėkite, kokią svetainę susikūrėte naudodamiesi „WordPress.com“.

Norėdami pridėti naujų puslapių ir straipsnių, ties svetainės puslapių (angl. Site Pages) ar tinklaraščio straipsnių (angl. Blog Articles) parinktimis spustelėkite mygtuką „Add“.

Kairėje šoninėje juostoje pasirinkdami „Customize item“ (liet. tinkinti elementą), galite individualiai pritaikyti ar pakeisti įrašo išvaizdą, nuotaiką arba gal išsirinkti kitą nemokamą temą.

Norėdami pasirinkti vieną iš daugelio galimų šablonų, spustelėkite ant dominančios nuotraukos ir ant mygtuko „Apply“ (liet. Taikyti) – taip jį tiesiogiai pritaikysite susikurtoje svetainėje.

Kitas variantas – jeigu norite elementą pakeisti tik labai nedaug, spustelėkite mygtuką „Customize“ (liet. Tinkinti).

Norėdami pridėti naujų svetainės puslapių ar naujų įrašų, spustelėkite žodžius „Pages“ (liet. Puslapiai) arba „Posts“ (liet. Įrašai) (kairėje) ir spustelėkite viršuje kairėje esantį mygtuką (+) „New Page“ (liet. Naujas puslapis) arba (+) „New Post“ (liet. Naujas įrašas).

Atsivėrusiame ekrane galite sukurti naują puslapį arba naują įrašą, atitinkamuose teksto laukeliuose įvesdami pavadinimą ir patį tekstą.

Naudodamiesi viršuje esančios įrankių juostos mygtukais taip pat galite formatuoti tekstą, įterpti nuorodų, atvaizdų ir pan.

Spustelėdami mygtukus „Preview“ (liet. Peržiūrėti) ir „Publish“ (liet. Skelbti), galite peržiūrėti turinį ir jį paskelbti.

Nors paleisti svetainę per prieglobos platformą „Worpress.com“ yra lengva ir patogu, ypač pradedantiesiems, kartais verta rinktis tokią platformą, kurioje svetainę galima patiems pritaikyti pagal savo poreikius nuo–iki. Reikėtų įsigyti vieno iš daugelio prieglobos paslaugų teikėjų siūlomą prieglobos (angl. hosting) planą ir, naudojantis prieglobos teikėjo duodamais įrankiais, įdiegti „Wordpress CMS“.

Kadangi platforma „Wordpress“ iš pradžių buvo sukurta tinklaraštininkams, ji išpopuliarėjo būtent tarp tokio tipo svetainių kūrėjų ir įmonių kaip patogi naudoti turinio valdymo platforma (TVS). Vėliau jos populiarumas taip išaugo, kad ji tapo pirmuoju svetainių kūrėjų ir verslo pasirinkimu.

„Wordpress“ palaiko platų įrankių ir papildinių asortimentą, kuris leidžia pritaikyti ją el. komercijai, forumams, aukcionams ar net socialinės žiniasklaidos platformoms.  

Žinoma, yra ir „Wordpress“ alternatyvų – populiariausios jų „Joomla“, „Drupal“, „Wix.com“, „Shopify.com“ (pastaroji skirta elektroninei prekybai) ir kt. Profesiniais tikslais dar galima naudotis „Google“ paslauga, skirta paprastoms svetainėms kurti. Galite jas išbandyti nemokamai. Poreikiams augant, mokamų paslaugų kainos prasideda nuo 4,68 EUR/mėn.

 

Kai kurios iš populiariausių TVS platformų

Paprastai sėkminga tampa ta svetainė, kuri sukuria vertę skaitytojui. Vertę galima sukurti mokant rašyti įdomų ir įtraukiantį turinį, todėl pasakojimo įgūdžiai internete itin praverčia. Kitame skyriuje paruošėme keletą patarimų sėkmingam pasakotojui.